Het Garenkokerskwartier ligt ten noorden van de Zijlweg en wordt begrensd door de spoorlijn Haarlem–Leiden en de Kinderhuissingel. De naam refereert aan de katoenfabriek van Prévinaire die zich hier in de 19e eeuw vestigde en uiteindelijk gesloopt werd in 1920.
De wijk bestaat voornamelijk uit bebouwing uit het begin van de twintigste eeuw. Oorspronkelijk zijn Gierzwaluwen rotsbroeders, maar sinds mensen gebouwen maken broeden zij onder dakpannen en in gevels. Dat zijn hun kunstmatige kliffen. Gierzwaluwen arriveren eind april, broeden van mei t/m juli en trekken daarna weer naar Afrika. Hun verblijf in Nederland is kort. Gierzwaluwen nestelen in kolonies, vaak jaar in, jaar uit op dezelfde plek. Door renovaties, isolatie en sloop verdwijnen veel van hun nestlocaties en vinden ze maar heel moeilijk nieuwe. Dat is ook in deze wijk gebeurd. Na de renovaties in 2002 zijn er vele nestkasten geplaatst, maar ze worden nog te weinig bezet door de Gierzwaluwen.
Aanmelden: vanaf 22 juni t/m 5 juli.Verzamelen: 20.30 uur bij Seref Rijwielhandel, Zijlweg 117-hoek Duvenvoordestraat, Haarlem. Excursieleiders: Hans-Peter Breeuwsma en Erwin Robbertz.
Voor alle excursies en lezingen geldt altijd aanmelden via activiteitencommissie@vwgzkl.nl. Vermeld naam en mobiel telefoonnummer en bij sommige excursies of je meerijdt of zelf rijdt en hoeveel mensen je eventueel mee kunt nemen.
Bij verhindering graag zo vroeg mogelijk afmelden, zodat er nog mensen van de wachtlijst mee kunnen gaan. Eventuele reiskosten worden berekend door de activiteitencommissie op basis van € 0,30 per kilometer.


